Birden fazla teslimat adresi tanımlayabilir miyim, nasıl geçerli adres yapabilirim?

Hesabım menüsündeki Adreslerim sayfasından birden fazla adres kayıt edebilir ve kayıtlı tüm adreslerinizi görebilirsiniz. Kayıtlı adreslerinizin Varsayılan Adres Yap linkini tıklayıp seçim yapabilirsiniz. 


Fatura adresini ve fatura bilgisini nasıl ekleyeceğim?

Fatura adresinizi, Hesabım menüsündeki Adreslerim sayfasından fatura adresinizi tanımlayabilirsiniz. Fatura türü seçimini de adres bilgilerinizi girerken yapabilirsiniz. Fatura adresinizi teslimat adresiyle aynı seçebilir veya farklı bir adres girebilirsiniz. Sipariş verirken Adres Seçimi aşamasında Yeni Adres Ekle butonuna basıp yeni adres ekleyebilir veya kayıtlı adresleriniz arasından seçim yapabilirsiniz. 


Siparişimin teslimat adresini değiştirebilir miyim?

Siparişiniz henüz kargoya verilmemiş ise bizimle iletişim kurarak adres değişikliği yapabilirsiniz. Siparişiniz kargoya teslim edildiğinde ise adres değişikliği yapılmamaktadır. 


Ürün ne zaman gönderilir?

Ürün detay sayfasında ve size gönderilen sipariş e-postalarında mağazanın ürünü en geç hangi tarihte kargoya vereceği belirtilir. Genelde 3-5 iş gününde gönderim yapılmaktadır. Ödeme alındıktan sonra, mağaza belirttiği süre içinde siparişi kargoya verir ve sisteme kargo bilgilerini girer. Kargo bilgileri, e-posta adresinize ve faturadaki cep telefonu numaranıza SMS ile gönderilir. 


Evde kimse olmadığı için ürün geri gönderilmiş. Ne yapabilirim?

Teslimat adresi bilgilerinde belirtilen kişi adına bir yakını kimlik tespitiyle kargodan ürünü  teslim alabilir. Kargo görevlileri, eğer teslimat adresinde kimseye ulaşamazsa kapıya bir pusula bırakır. Bu pusula üzerinde size teslimat yapan kargo şubesinin adres ve telefon bilgisi bulunur. Kargo şubesi, ürününüzü  3 gün boyunca bekletir ve bu süre içinde size ulaşamadığı takdirde siparişinizi geri gönderir. Adresinizde bulunmadığınız için kargonuzu teslim alamadığınızda, kargo şubenize pusuladaki bilgilerle ulaşıp ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Böyle durumlarda hızlı bir şekilde kargo firmasıyla irtibata geçtikten sonra tekrar kargo talebinde bulunmanızı öneririz. Ürün çoktan mağazaya ulaştıysa ürünün tekrar kargoya verilmesi için mağazayla irtibata geçebilirsiniz. 


Kargo takibi yapmak istiyorum fakat "Takip numarası bulunamadı" diyor. Ne yapabilirim?

Takip numarasına sahip değilseniz yada sipariş detaylarında gözükmüyorsa mağazamızla iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz.


Ürünüm kargolandı ancak hâlâ bana ulaşmadı. Ne yapabilirim?

Ürünün size ulaşmaması kargo firmasıyla ilgili olabilir. Konuyla ilgili olarak kargo firmasıyla görüşmeniz gerekebilir. Kargoların belirli zaman aralıklarında oluşan yoğunlukları nedeniyle gecikmeler yaşanmaktadır. Uzun bir süre gelmediğinde ise mağaza ile iletişime geçebilirsiniz.